Diabēta laicīga atklāšana un pacientu aprūpe ir būtiska

Autors: dace , Publicēts: februāris 9, 2012

Ar cukura diabētu pasaulē slimo vidēji 3-8 % iedzīvotāju ( vairāk kā 250 miljonu). Ņemot vērā šo faktu un dramatiskos prognožu datus, vēlamies vērst uzmanību uz šīs slimības savlaicīgu atklāšanu un pareizu diabēta pacientu farmaceitisko aprūpi aptiekā.

Farmaceita loma šīs slimības laicīgai atklāšanai un diabēta pacientu aprūpē ir ļoti būtiska.

Skaidrs, ka ekonomiski izdevīgi ir ieguldīt līdzekļus cukura diabēta riska faktoru novēršanā, profilakses pasākumos un slimības savlaicīgai atklāšanai un ārstēšanai, pirms radušies sarežģījumi. Diabēta metabolā kontrole un laba ārstēšana novērš un mazina diabēta radītos sarežģījumus, ļoti svarīgi ir laikus konstatēt cukura diabētu un ne tikai ģimenes ārsta modrībai un zināšanām, bet arī farmaceitu un paša pacientu līdzdalībai, zināšanām. Farmaceitam ir jāiesaistās cukura diabēta pacientu aprūpē, jāprot novērtēt visus jautājumus, gan tos, kas saistīti ar cukura diabēta riska faktoriem un to novēršanu, gan tos, kas saistīti ar diabēta pacienta aprūpi aptiekā.

Novēlota otrā tipa cukura diabēta atklāšana un ielaistas diagnosticētas diabētiskās komplikācijas ir problēmas, kas apgrūtina šo pacientu aprūpi, jo nav radītas pietiekami labas sadarbības iespējas starp ģimenes ārstiem, endokrinalogiem, oftalmalogiem, diabēta māsām un  galu galā farmaceitiem un pēdējā ši ķēdas posma- pacientiem. Būtiski ir tas, ka nepietiekama uzmanība tiek veltīta arī diabētisko komplikāciju riska faktoru novēršanai un diabēta metabolo rādītāju kontrolei.

Daži būtiski fakti, kas būtu jāņem vērā farmaceitam apkalpojot cukura diabēta pacientus aptiekā:

  • Jāpievērš uzmanība tam kāda ir pacienta pamatdiagnoze un/vai ir blakusdiagnoze;
  • Jāpārliecinās, vai pacients zāles lieto pirmo reizi/ ilgstoši, vai pacients lieto zāles tā kā norādijis ārsts;
  • Jāpārliecinās vai pacients regulāri veic cukura līmeņa paškontroli, vai veic to pareizi un kādas ir galvenās īpatnības, lai novērstu kļūdainu rādijumu izslēgšanu;
  • Jāpārliecinās vai pacients vēl bez diabēta zālēm lieto kādus medikamentus, vitamīnus un uztura bagātinātājus, tie var ietekmēt zāļu iedarbību un pacienta pašsajūtu, to pasliktinot vai uzlabojot;
  • Pirmā tipa  cukura diabēta pacientiem jāpārjautā vai pareizi tiek uzglabāti insulīna preparati, vai pareizi tiek dozēts insulīns atbilstoši noteiktajām vienībām;
  • Otrā tipa cukura diabēta pacientiem jāpievērš uzmanība vai zāles neizraisa kādas blakusparādības;

Visiem pieaugušajiem pēc 35 gadu vecuma ik pēc diviem gadiem vai reizi gadā, tiem kam ir liekais svars vai ģimenē ir konstatēti diabēta saslimšanas gadījumi, vajadzētu veikt asinsanalīzes vai vismaz kontrolēt glikozes līmeni asinīs ar glikometru palīdzību, ko var veikt vai nu aptiekā vai  mājas apstākļos.

Diabēta pacientu apmācība jeb izglītošanās par šo slimību un tās kontroli, dod katram iespēju iegūt nepieciešamās zināšanas un praktiskās iemaņas, lai justos labi un dzīve ar diabētu būtu pilnvērtīga un aktīva. Diabēta apmācība ir labas diabēta ārstēšanas neatņemama sastāvdaļa. Tā dod iespēju ikdienā pieņemt pareizus un veselīgus, uz zināšanām balstītus lēmumus attiecībā uz uzturu, medikamentu devu izvēli un paškontroles iespējām.

Paškontrole – glikozes noteikšana asinīs vai urīnā, ketonvielu noteikšana urīnā ikdienas apstākļos ik dienas vai dažas dienas nedēļā ( atkarībā no slimības tipa un ārstēšanas veida), ļauj novērtēt pacienta stāvokli, izdarīt secinājumus un disciplinē diabēta režīma ievērošanā, tādejādi uzlabojot aprūpi un  visu pacientu dzīves kvalitāti.

 

 

Atbildēt

Jums ir jāielogojas lai atstātu komentārus.