Farmaceitiskā aprūpe ir uz pacientu vērsta darbība

Autors: dace , Publicēts: oktobris 10, 2012

Pasaulē vispāratzīts ir fakts, ka farmaceitiskā aprūpe ieņem svarīgu vietu primārās veselības aprūpes sistēmā. Šis fakts nokļuvis uzmanības centrā gandrīz visās valstīs, kurās veidojas veselības aprūpes sistēmas.

Attīstoties mūsdienu tehnoloģijām arī aptieku praksei pastāv tendence mainīties salīdzinājumā ar to sākotnējām funkcijām, ne tikai zāļu un farmaceitisko produktu nodrošinājumā, bet arī pacientu aprūpē. Līdz ar to arī farmaceita lomai pacientu aprūpē ir jāmainās koncentrējoties uz pacienta vērstu aprūpi.

Viens no aktuāliem farmācijas attīstības jautājumiem ir farmaceitiskās aprūpes sniegšana aptiekā. Farmaceitiskā aprūpe ir farmācijas prakses koncepcija, kas aizsākusies 20. gs. 70. gados.

Mūsdienās farmaceita uzdevums ir nodrošināt un norādīt pacientam gan ekonomiski, gan psihoemocionāli visefektīvāko, pieejamāko, ērtāko un drošāko zāļu terapijas iespēju, sniegt atbalstu pacientam ar veselību saistītos jautājumos.

Uzņemoties tiešu atbildību par pacienta individuālo ārstēšanu saistītajām vajadzībām, farmaceiti var sniegt unikālu ieguldījumu un rezultātus zāļu terapijā un uzlabot pacientu veselības stāvokli un pašsajūtu precīzāk sakot dzīves kvalitāti. Lai izpildītu šo pienākumu, farmaceitam ir jāspēj apgūt un uzņemties daudzveidīgus pienākumus ikdienas darbā aptiekā, sekot līdzi zāļu terapijas gaitai.

Farmaceitiskā aprūpe ir uz pacientu vērsta darbība, kas prasa farmaceita kompetenci un sadarbību ar citiem veselības aprūpes profesionāļiem, lai veicinātu sabiedrības veselību, pasargātu no slimībām, uzraudzītu un noteiktu zāļu lietošanu un panāktu drošāku un labāku zāļu lietošanu. Farmaceitiskā aprūpe Latvijā gūst aizvien lielāku atzinību, uzskatu, ka tai ir jābūt par visas farmācijas nozares attīstības vienu no galvenajiem pamatmērķiem.
Tikai vienota un radoša farmaceita sadarbība ar citiem veselības aprūpes speciālistiem, balstīta uz savstarpēju cieņu un uzticēšanos  ir farmaceitiskās aprūpes veikšanas svarīgs priekšnoteikums.

 

Atbildēt

Jums ir jāielogojas lai atstātu komentārus.