Farmaceitiskā aprūpe-saaukstēšanās un gripa

Autors: dace , Publicēts: februāris 10, 2013

Ziemas mēnešos cilvēkiem neērtību rada gripa – līdz ar parastas saaukstēšanās simptomiem novērojams arī drudzis, muskuļu un locītavu sāpes. Gripas komplikācijas, īpaši pneimonija, var būt nopietnas, un katru gadu ir nāves gadījumi no gripas vai tās komplikācijām.

Saaukstēšanās un gripa ir ļoti lipīgas vīrusu ierosinātas elpošanas ceļu infekcijas. Atklāti vairāk  nekā 200 saaukstēšanās vīrusi(tā saucamie rinovīrusi), diemžēl, organismam izstrādājot imunitāti pret pret vienu no tiem nerodas aizsardzība pret citiem. Gripas vīrusi bieži piedzīvo mutācijas – laikā kad tie izplatās pa visu Zemi, tie katru gadu nedaudz izmaina savu olbaltumvielu struktūru.

Ļoti būtiski novērtēt slimības sākumu un citus pavadošos simptomus- klepus, iesnas u.c.

Slimības sākums var būt:

 • pakāpenisks
 • pēkšņs

Ja sākums ir pakāpenisks, raksturīga neliela vai normāla temperatūra. Parasti vieglas muskuļu sāpes, nogurums. Maksimālās izpausmes 2.- 3. dienā. Pēc  7-10 dienām slimības simptomi pamazām izzūd. Klepus var būt viegls vai vidēji stiprs.  Iesnas un apgrūtināta elpošana caur degunu, šķaudīšana, sāpes vai/un kņudēšna kaklā. Izdalījumi no deguna bezkrāsaini, bet, ja infekcija attīstās, izdalījumi maina savu nokrāsu. Tie var būt dzeltenīgi, zaļgani vai brūngani. Raksturīgas tipiskas saaukstēšanās pazīmes. Saaukstēšanos izraisa rinovīruss 30- 80% , koronavīruss, paragripas vīruss un citi. Parasti anlīzes veikt nav nepieciešams. Ārstēšanā pielieto klepus refleksa apspiešanu ar pretklepus līdzekļiem un NPL . Pielieto simptomātisku terapiju(kakla sāpes, klepus, iesnas, drudzis).

Ļoti pēkšņs sākums un ir raksturīga ļoti augsta temperatūra (38,5 – 40), kas ilgst 2-4 dienas. Izteikts galvassāpes , sāpes acu ābolos, izteikts nespēks un nogurums, muskuļu sāpes, lauzoša sajūta kaulos un locītavās. Raksturīgs sauss kairinošs klepus ar niecīgām krēpām vai bez tām. Sauss rinīts- aizliktas deguna ejas ar nelieliem izdalījumiem. Deguna, smaganu asiņošana smagas formas gadījumā.  Gripu var izraisīt A vīrusi, retāk B un C vīrusi. Elpceļu skropstiņepitēlija bojājums, kas izraisa klepu, var saglabāties vēl 2- 3 nedēļas pēc pārciestās gripas.

Specifiskā terapija ir efektīva tikai tad, ja sākta agrīni – pirmo 24-48 stundu laikā kopš saslimšanas sākuma, padarot slimības gaitu vieglāku un īsāku.

Rimantidīns un amantadīns tikai pret A gripas vīrusu. Oseltamivīru un zanamivīru ar specifisku iedarbību lieto pret A un B gripas vīrusiem.

Biežākās kļūdas:

 1. Uzskats, ka iesnas ne ilgāk par nedēļu un , ja šie simptomi ieilgst, domāt, ka tas vairs nav normāli, bet saaukstēšanās simptomi ilgst 12-14 sienas.
 2. Nekādā gadījumā nevajadzētu pašam pacientam uz savu galvu ļaut lietot antibiotikas, jo antibiotikas neietilps saaukstēšanās simptomu ārstēšanas sarakstā. Tās jālieto tikai bakteriālu komplikāciju gadījumā, pēc ārsta nozīmējuma.
 3. Gripas gadījumā  sekundāra bakteriāla infekcija(bronhīts vai pneimonija) parasti sākas ar otrā temperatūras viļņa parādīšanos un atkārtotu stāvokļu pasliktināšanos pēc 2-5 dienām.
 4. Kombinēto pretsaaukstēšanās līdzekļu lietošana grūtniecības un zīdīšanas laikā nav vēlama. Ieteicama monoterapija.

 

Specifikas lietošanas rekomendācijas:

Rimantidīna pēdējo devu ieteicams lietot vismaz 4 stundas pirms naktsmiera, lai izvairītos no bezmiega. Nelietot kopā ar alkoholu, pastāv reiboņa risks.Pacientiem pēc 65 gadu vecuma deva jāsamazina uz pusi. Tas iedarbojas sliktāk, ja lieto kopā ar paracetamolu vai aspirīnu.

Kombinētos pretsaaukstēšanās līdzekļus, kas iedarbojas uz CNS, nav ieteicams lietot vienlaikus ar pseidoefedrīnu saturošiem preparātiem, var būt CNS nomākums, uzbudinājuma vai miegainības veidā. Pretiesnu līdzekļu vienlaicīga lietošana ar hipotensīvajiem līdzekļiem var mazināt hipotensīvo iedarbību. b adrenoblokatoru un pretiesnu lietošana var paaugstināt asinsspiedienu. Sirds glikozīdu un pretiesnu līdzekļu vienlaicīga lietošana var izraisīt sirds ritma traucējumus. Gados veciem pacientiem un vīriešiem ar priekšdziedzera adenomu iespējama urīna aizture.

 

Papildus ieteikumi:

 • Vislabākā aizsardzība: bieža roku mazgāšana un telpu vēdināšana, papildus šķidruma uzņemšana, ja tas atļauts
 • Nesmēķēt, jo nikotīns bojā gļotādu
 • Bieža saaukstēšanās nav saistīta ar imūndeficīta stāvokli
 • Vitamīna C devas (2g/d pat 4g/d) var saasināt slimības gaitu
 • Savlaicīga vakcinācija. Vakcinācija pret gripu atļauta bērniem no 6 mēnešu vecuma, sievietēm grūtniecēm 2- 3 trimestrī un zīdīšanas laikā un augsta riska grupas pacientiem(gados veciem pacientiem un pacientiem ar hroniskā slimībām anamnēzē)
 • Pacientiem, kas nav savlaicīgi vakcinējušies visu epidēmijas laiku iesaka lietot rimantidīnu vai oseltamivīru(parasti 2-3 nedēļas)

 

 

Atbildēt

Jums ir jāielogojas lai atstātu komentārus.